بارگذاری... بارگذاری...

فرایند طراحی داخلی شامل یک سری مراحل است که یک طراح در هنگام کار بر روی یک پروژه بر روي آن تمركز مي‌كند.
جزئیات هر مرحله بسته به طراحی و نیاز کارفرمایی، متفاوت اما رویکرد همیشه مشابه خواهد بود. برای ما به عنوان طراح و مجری طرح بسیار حیاتی است كه در چارچوب این فرایند و به منظور جلوگيري از افت كيفيت و پایبندی به نظام‌مندي و ارائه آن در بالاترين سطح استاندارد، توالي هريك از مراحل تا حد امكان رعايت شود.

• تحلیل مختصر
يك پروژه طراحی هنگامی آغاز مي‌شود که یک کارفرما از نياز خود با ما صحبت مي‌كند. خلاصه‌اي از آنچه می‌خواهد در اين مرحله برای ما بسيار مهم و مفيد است. موفقیت یک طرح نه تنها به مهارت و خلاقیت، بلكه به توانایی پاسخ به نياز کارفرما نيز وابسته است.
• شناسایی نیازهای کلیدی
بر اساس تجزیه و تحلیل مختصر باید مهم‌ترین بخش‌های يك پروژه مشخص شود. در اين مرحله باید بتوان به اين سوال پاسخ داد كه چه چيزهايي است كه ما به عنوان طراح وظيفه انجام آن‌را بر عهده داريم؟ بنابراین مهم است که به شناسایی و اولویت بندی از نیازهای کلیدی برای شروع طراحی برسیم.
• تهیه لیست
در این مرحله لازم است لیستی از فضاهای داخلی که قرار است طراحی شود و یا نیازهای کارفرما را رفع نماید، تهیه گردد. این لیست برای طراحی داخلی هر کارفرما و بر اساس نوع کاربری آن متفاوت است. به طور مثال این لیست برای یک خانه متفاوت با خانه دیگر و یا یک دفتر اداری، تجاری و … متفاوت با دیگر مکانهاست.
• رسم نمودار(دیاگرام) رابطه
پس از تهیه لیست نمودار رابطه رسم می‌گردد. این نمودار روابط بین فضاها را برای ما مشخص می‌کند. در طی این فرآیند مهم است که به عواملی مانند نور، صدا، عملکرد و غیره نیز توجه شود . عملکرد هر فضا به جانمایی آن در یک ساختمان بستگی دارد. در مقیاس کوچکتر و در مبحث چیدمان نیز عملکرد یک شی/ قطعه مشخص با توجه به مکان قرارگیری و نوع نیاز کاربر تعیین می‌گردد.
• تحقیقات درمورد طرح‌های موجود
تحقیقات در مورد سبک‌های طراحی و ایده‌هایی که ممکن است نیازهای کارفرما را پوشش دهد بسیار حائز اهمیت است. این نمونه‌ها می‌تواند به کارفرما کمک کرده تا به درک صحیح‌تری از طرح مورد نظر برسد.
• ایجاد طرح مفهومی و گرفتن بازخورد کارفرما
ما بر این عقیده هستیم که با ایجاد یک مدل اولیه دیجیتالی و نشان دادن نقاط مهم و ویژگی‌های مثبت طرح مورد نظر می‌توان این حس را در کارفرما به گونه‌ای ایجاد کرد که به درک و تجسم صحیح‌تری از طرح نهایی برسد.
• اجرا و حس تولد نوزاد!!
پس از نهايي كردن طرح، مرحله اجرا آغاز مي‌شود. گذراندن فاز ايده‌پردازي، طراحي، ورود به مرحله اجرا و ديدن نتايج كار در ابعاد واقعي اين مرحله را هم براي ما و هم براي مشتري به جذاب‌ترين بخش تبديل كرده است. حس تولد نوزاد بهترين عبارتي است كه مي‌توان به كار برد. هرچند رويارويي با عدم قطعيت‌ها و مشكلات اجرايي از جمله مهمترين موانع است ولي برنامه‌ريزي صحيح زماني و حضور متخصصاني كه بر روي اجراي كار نظارت دارند اين امكان را فراهم مي‌آورد كه بتوان به بهترين نتيجه مورد نظر رسيد.